Mēs, gadatirgus rīkotāj-kompānija “My Expo” un vairāk nekā 2500 mājražotāju un amatnieku (PVD dati uz 01.07.2021), kā arī simtiem mazo un vidējo uzņēmumu, vēlamies lūgt valsts amatpersonas pārskatīt un atcelt lēmumu no š.g. 15.novembra līdz 11.janvārim aizliegt rīkot gadatirgus, Ziemassvētku tirdziņus.

Aizliedzot gadatirgus un Ziemassvētku tirdziņus šī gada nogalē, daudzas mājsaimniecības un ģimenes paliks bez iztikas līdzekļiem.

Jā, mēs saprotam, ka ministriju ierēdņi nevar orientēties visās jomās, un to, ka Latvijā pašreiz viena no svarīgākajām prioritātēm ir COVID 19 izplatības ierobežošana.

Bet varam uzsvērt, ka īslaicīgā ielu tirdzniecība nav tā vieta, kur vienkopus pulcējas liels skaits cilvēku, tādējādi radot nekontrolētu pūli:

  • Ziemassvētku tirdziņi notiek ārā, plašā teritorijā – parkā, brīvā dabā. To teritorija ir norobežota. Tāpēc vienkopus nepulcējas liels cilvēku pūlis, kā tas ir, piemēram, pie LIDL veikaliem;
  • Stendu nojumes atrodas 2-3 m attālumā viena no otras, nevis kā, piemēram, Rīgas centrāltirgū, kur stendi izvietoti viens pie otra;
  • Visos tirdziņos tiek ievēroti attālumi starp stendiem un zālāju, lai netraucē cilvēku divvirzienu kustību pa ietvi;
  • Ziemassvētku tirdziņos nav aktivitāšu – poniju izjādes, bērnu atrakciju laukumi utml.-, kas liktu pircējiem tirdziņos uzkavēties ilgāku laiku.
  • Visos My Expo tirdziņos strādā kārtības uzturētāji. Ja tirgotāju skaits pārsniedz 50, mēs algojam arī apsargu, kas kopā ar kārtības uzturētājiem uzrauga tirdziņa teritoriju un kontrolē cilvēku plūsmu.

Tāpēc mēs neizprotam, kāpēc no š.g.15.novembra valdība:

  • aizliedz gadatirgu un Ziemassvētku tirdziņu darbu “zaļajā režīmā”, bet atļauj darbu tirgiem “sarkanajā režīmā”;
  • aizliedz gadatirgu un Ziemassvētku tirdziņu darbu “zaļajā režīmā” ārā, bet atļauj lielveikalu darbu “zaļajā režīmā” iekštelpās.

Esam veikuši aptauju: 90% no mājražotājiem un amatniekiem, gadatirgi un Ziemassvētku tirdziņi, ir vienīgais viņu iztikas avots! Turklāt Ziemassvētku produkcija nav ikdienas prece – to nevar glabāt mēnešiem vai gadiem! Tai ir sezonas raksturs!

Atgādināsim, ka mājražotāju un amatnieku nozarē jau divus gadus ir kritiska situācija! Vairāk nekā 20 (!) mēnešus divu gadu laikā ar dažādiem ierobežojumiem, tika aizliedza produkcijas realizācija gadatirgos visā Latvijā. Mūsu – mājražotāju un amatnieku – galvenie peļņas avoti ir tieši klātienes gadatirgi un tirdzniecība svētkos.

Veicot aptauju starp tirgotājiem, 99% no viņiem ir izpildījuši valdības aicinājumu un ieguvuši COVID-19 sertifikātu! Tātad mēs esam gatavi sniegt pakalpojumus arī “zaļajā režīmā”.

Atgādināsim, ka mājražotāji un amatnieki, piedaloties tirdziņos ārpus telpām, vienmēr izpilda valdības visas izvirzītās prasības COVID-19 ierobežošanai valstī:

  • stendos ir divu veidu dezinfekcijas līdzekļi (rokām un galdu virsmām),
  • pārtikas preces ir safasētas vai tās pārdod no aukstuma vitrīnām,
  • tirgotāji valkā aizsarg-maskas, vienreizlietojamos cimdus,
  • pie stendiem ir norādes par 2 m attālumu ievērošanu.

Mēs uzticējāmies valsts vadītājiem! Solījumiem, ka mēs visi pēc 15.novembra varēsim strādāt “zaļajā režīmā”. Mēs noticējām, un jau aktīvi sākām gatavoties tirdziņiem gada nogalē! Tērējām savus privātos finansu līdzekļus – iepirkām preces, izejmateriālus, lai izgatavotu Ziemassvētku  dekorus, dāvanas, Adventes vainagus!

Un tagad mūsu darbība ir pilnībā aizliegta! Liegta iespēja darbam, liegta iespēja saņemt atalgojumu, liegta iespēja izdzīvot!

Mēs nepiekrītam izteikumiem, ka amatnieki un mājražotāji savas preces un produkciju var tirgot lielajos tirgos. Kā zināms, pašreiz lielo tirgus galvenais sortiments ir preces un apģērbs no Ķīnas, dzīvnieku barība, apavi, ziedi, makšķernieku piederumi. Tas ir lielveikals “zem atklātas debess”, kurā vietējo amatnieku un mājražotāju pašu gatavotā produkcija nekādi neatbilst ne pēc klasifikācijas, nedz sortimenta. Un, iestarpinoties starp minētajām produkcijas grupām, vietējo amatnieku un mājražotāju produkcija būtu degradējošs tautas amatniecības noniecinājums.

Jā, ir arī atsevišķas pašvaldību fiksētās tirdzniecības vietas: pie kapiem un Rīgas dārzos un parkos. Tiesa, šīm tirdzniecības vietām ir noteikts preču sortiments. Tajās var tirgot ziedus, saldējumu, bezalkoholiskos dzērienus un mākslas priekšmetus.

Izskanēja arī piedāvājums likt amatnieku un mājražotāju preci jau izveidotā e-veikalā. Tas nozīmē, ka tā pazudīs starp simtiem citu arī ne-ziemassvētku produktu. Turklāt ir jābūt kvalitatīvām fotogrāfijām no visām preču grupām, ko ievietot e-veikalā, un tas, savukārt, prasa atkal papildus finanšu līdzekļus. Un neaizmirsīsim, ka daļa Ziemassvētku tirdziņu dalībnieki ir cilvēki 60+, kuri nav apguvuši mūsdienu jaunākās tehnoloģijas. Savukārt, e-veikala izveide maksā >850 eiro, un, kā atzīst IT profesionāļi, tam nepieciešami 2-3 mēneši.

Šobrīd Latvijas mājražotāju un amatnieku biedrības, My Expo, kā arī Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras katrs individuāls biedrs, cer uz ātru un raitu komunikāciju ar valdību, lai pārrunātu gadatirgu organizēšanas principus, un pieņemtu visiem apmierinošu risinājumu

My Expo
T: + 371 26887800
E-pasts: info@myexpo.lv
www.myexpo.lv